Profesyonel web yazılımı

Merhaba bu paylaşımımızda profesyonel web yazılım çalışması yaptırmak isteyen kuruluş veya şahıslar için dikkatli olması gereken birçok durumu açıkladım.

Profesyonel web yazılımı hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyim?

Profesyonel web programlama hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken kurallar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti profesyonel, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web programı yapısı gereği yıllarca hizmet etmesi için yazılır. Eğer programlama aşamasında ileriye dönük kodlama yapılmazsa belirli bir süreden sonra geliştirilmesi mümkün olmaz. Bu tip kodlamalarda yazılımı yapan kişiye mecbur olursunuz çünkü standartlar gözardı adilir, standarların gözardı edildiği bir yazılımı farklı web yazılımcısı geliştirmekte zorluk çeker, ya geliştiremez veya uğraşmak istemez yada en kötüsü geliştirmek için fahiş rakam ister.
  • Kısır yazılım veya geliştirilebilir kodlama tercihi yapmalısınız. Geliştirilebilir yazılım, standartların benimsendiği, takım çalışması sırasında yada başka programcıların yazılımı ele aldığı zaman sorun çıkartmadan çalışabileceği yazılımlardır. Siz yazılımı yapan şahısla ilişiğinizi kesseniz bile başka bir profesyonel web programcı tarafından gelişmesi devam ettirilebilir. Bunun önemi fazladır. Çünkü her yıl yeni özellikler, güvenlik yapıları, hızı arttırma düzeltmeleri vb. seçenekler oluşmaktadır. Geliştirilemeyen bir web programı sadece yapımcısının düzenleyebildiği, diğer web programcının geliştirmek istediği zaman sorunlar yaşayacağı web programlama tipleridir.
  • Web program maliyetli bir hizmettir. Bu hizmeti almak arzusundaysanız ne fahiş ücretlere nede aşırı düşük fiyatlara itibar etmeyin. Örnek verirsek üç ajanstan teklif aldınız bir tanesi 3.000 tl teklif verdi, bir tanesi 6.000 tl dedi, bir tanesi 1.500 tl dedi buradan anlaşılırki bu yazılımın fiyatı ortalama 3.000-6.000 tl civarındadır. Bundan yukarı veya alçak fiyatlar %10 farklılık gösterebilir. Daha cüzi veya aşırı fiyatlara kanmayın.
  • İstediklerinizi güzel bir tarzda açıklayın. Web yazılım yaptırırken ne arzuladığınızı muhakkak aktarabilmeniz gerekmektedir. İstediklerinizi süper bir biçimde aktardıktan sonra notlar incelenecek ve fiyat teklifleri sunulacaktır. Fiyat teklifi hazırlanırken aktardığınız özelliklere dikkat edilerek bir ücretlendirme yapılacaktır. Fiyatlandırma oluşturulurken sizin önemsiz gördüğünüz yada söylemeye gerek yok diye düşündüğünüz şeyler gözardı edilir. Sözleşme bittiğinde artık o özellikleri istemeniz durumunda ya bir sonraki güncellemeye bırakılır veya yapılmadan proje bitirilir. Örneğin başımdan geçen bir durumdan bahsedeyim bir web yazılım için anlaştık. Proje bir veri kayıt yazılımıydı, aktarıldığı gibi yazılmaya başlandı %80’lik kısmını tamamladım. Test için şirkete gittiğimizde şöyle bir sorunla karşılaştım. Meğerse bu kayıtlar devlet kaynaklı bir sitenin veritabanından onaylanması gerekliymiş, inceledim sitenin apisi bulunmuyordu. Projeyi iptal ettim. Sizde bu tür bir durumda kaporanızı kaybedersiniz.
  • Mutlaka sözleşme yapın. Kurumsal dünyada şahıslar yada şirketler sözleşme yapmadan adım atmaz. Sizde mutlaka isteklerinizi açıkça belirten bir sözleşme yapın. Yapılacak özellikleri, varsa örnek siteleri kapsayan kapsamlı bir sözleşmeyi muhakkak yapmalısınız.

Profesyonel web yazılımı hizmeti alacakların yaptıkları en büyük hatalar nelerdir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web programlama şirketleriyle çalışmamaları yer alır. Ajansların şikayet edilebileceği birçok kuruluş olmasına rağmen, bağımsız kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlayamazlar bile.
  • Fiyatına aldanma. Birkaç firma ile konuşulduktan sonra hepsi yüksek deyip, gidip en ucuzuna yaptırayım mantığı yürütülür. Tabiki bu bir tercih meselesi ama şöyle bir kafa yoralım ucuzmu, kalitemi. Çok ucuza yaptırdığınız bir web yazılım sizi ne kadar ileriye taşıyabilir.

Kaynak: Profesyonel web yazılımıhttps://dogruwebtasarim.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s