Web programlama hizmeti

Günümüzde pekçok kuruluş veya iş adamı web yazılım hizmetleri almak amacıyla kurumsal firmalardan teklif istemektedirler. Peki bu hizmeti almak isteyen girişimciler yada firmalar hangi yolu takip etmelidir.

İlk olarak hizmet alacağınız firmayı çok iyi incelemelisiniz. Seçim yaparken dikkatli olmanız gereken maddeler şöyle sıralanabilir.

  • Sözleşme sorunu olmamalı
  • Ön çalışma hazırlanıp, müşteriye gösterilebilmeli
  • Test aşaması olmalı ve belirlenmeli
  • Referans işlerinin iletişim bilgilerini paylaşabilmeli

Yukarıdaki özelliklerin bulunması firmanın kurumsal ve kaliteli bir firma olduğunu gösterir. Bulunduğunuz yere yakın bir web yazılım şirketini seçmelisiniz ki ziyarette bulunup çalışma ortamını görmeniz faydanıza olacaktır. İstanbul’da iseniz tercih etmeniz gereken İstanbul web yazılımı firmalarıdır. Hizmet talep edeceğiniz şirketi birazda içinize sinmeli, ziyaret etmeden, ajans çalışanlarıyla görüşmeden sosyal ağlarda herkes beğenmiş diye hizmet almaya kalkarsanız şimdiden soğuk bi su için.

Talep edilen özelliklerin harika bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Web programlama dediğimiz vakit çağımızda pekçok sektör için hazır web program mevcut, örnek olarak şirketinizin ürünlerinizi satacağınız sanal mağaza kurmak istiyorsanız açık kaynak kodlu ve ücretsiz binlerce hazır e-ticaret programı mevcut. Hazır sistem varken sıfırdan yazdırmaya kalkmayın nedenini sorarsanız.

Hazır bir sanal mağaza yazılımına edeceğiniz masraf tasarım, eklenti, kurulum vs. dahil olmak üzere en fazla 2.000-3.000 tl arasıdır. Ayriyeten yeni özellikler çıkarıldıkça 100-200 lira’ya güncelleştirme yaptırabilirsiniz. Fakat özel web yazılım böyle değildir. Sırf yazılımı en az 20.000 tl’ye yaptırırsınız çok büyük firma değilse size vereceği bundan aşağıdaki fiyatlara aldanmayın hata edersiniz. Yazılımı teslim aldığınızda emin olun pekçok hatası çıkacak ve güncelleme isteyecek üç ayda bir güncelleme yaptırdınız minimum 2.000-3.000 masrafı olacak veya bir web yazılım elemanı çalıştıracaksınız ki onun maaşı 2.000-3.000 arasıdır.

Kararınızı iyi vermeniz gerek büyük çaplı projeleri (sahibinden, gittigidiyor vb.) scriptlerle yapamazsınız yaptırsanız bile bir zamandan sonra mutlaka özel web yazılımı yaptırmanız gerekiyor. Fakat kendi ürünleriniz için milyonlarca data’yı işleyebilecek bir web yazılım hazırlatmanıza hiç lüzum yok.

Bu hizmeti almak isteyenler, kurumsal web yazılım firmalarına taleplerini çok ayrıntılı bir biçimde anlatmaları ve belirttikleri projeleri kağıt üzerine yazdırmaları gerekmektedir. Ayriyeten projenizi anlatırken bir kayıt cihazı yada telefon ile kayıt etmeniz projeyi gerçekleştirecek ajans yada sizin yanlış anlaşılmasına engel olacaktır. Çünkü özel bir web yazılım, projenin çapına göre bin lira ile milyon lira aralığında değişiklik gösterecektir.

Projenin kısır bir projemi yoksa gelişitrmeye devam edilebilecek bir projemi olduğunu açıklamanız gereklidir. Tek seferlik projelerde bir kere oluşturulduktan sonra geliştirmek çok zor ve maliyetlidir. Geliştirmeye açık programlar ekip çalışmasına uygun ve api’leri olan yazılımlar olduğu için devamlı yenilenebilir ve güncellenebilir.

Web yazılım hazırlatırken mutlaka birkaç firmadan fiyat alın, dikkat etmeniz gereken nokta şu iki yanlış fikirden uzak durun, düşük fiyat teklifi verilmişse mutlaka dandiktir, pahalı fiyat teklifi verilmişse mükemmel iş yapıyordur. Firmalar çok yüksek fiyatlı reklamlar vererek veya çok para harcayarak Yandex gibi arama motorlarında üst sayfalara çıkabiliyorlar. Tabi doğal olarak bu reklam maliyetini birilerinden çıkartmaları gerekiyor. Bu konuya dikkat edin. Çünkü seo hizmeti veren bir firma olarak biliyoruz ki seo hizmeti ile parayı verenin düdüğü çaldığı gibi, parayı en çok veren en üstlere çıkıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s